198. Anna-bál és XI. Anna Fesztivál

Az Anna Fesztivál immáron hagyományos programjai- a Magyar Állami Operaház Operaestjei, a Szívhalászat, a Hagyományok Háza Prímás Gálája, a hamarosan bicentenáriumát ünneplő Anna- bál- mellett idén a múlt egy újabb kapuja nyílik meg, mégpedig a boldog békeidőket idéző vendéglátóhelyeké. Idén a kávéházi cigányzene főszerepet kap a fesztiválon. A Szerenádok éjszakáin pedig részesei lehetünk ama éjszakai koncerteknek, amelyekről nagyanyáink csak meséltek nekünk.

2023. július 29-én 198. alkalommal rendezzük az Anna-bált Balatonfüreden. Közeleg tehát a 200. évforduló, így 2023-ban már a bicentenárium programjait vezetjük fel városunkban, egyúttal kiemelve a Veszprém-Balaton 2023. Európa Kulturális Főváros kulturális és szellemi koncepciójához történő csatlakozást, az európai kultúra és hagyományápolás, a helyi közösségek bevonásának központi szerepét. 

Az Anna-bál kezdete a Reformkorra nyúlik vissza, amikor jelentős kulturális vívmányok honosodtak meg hazánkban, amelyek köteleznek bennünket e hagyományok ápolására. Az egyhetes Anna Fesztivál mutatja be a mind történelmi-, mind kulturális vetületében, hogy miként fenntartható a hagyományaink ápolása, miként művelhetők e nemes örökségek. Magyarország különleges ékkövei a magyar vonószenei formációk, a magyar operaélet, Kisfaludy Sándor füredi színházi emlékezete- mindezek aktív elemei a fesztiválnak. 

A reformkori városközpont számos történelmi épülete, ma élő kulturális eseménye fémjelzi a múlt meghatározó szerepét egy település vagy egy térség történetében. Feladatunk európai léptékben, sőt világviszonylatban is éltetni a nemzeti hagyományokat. Az Anna-bál a közelmúltban hungarikummá minősült, de a fesztivál rangját további hungarikumok is emelik, hiszen hungarikum a Herendi Porcelán is, amely az Anna-Fesztivál együttműködő partnere. A nemzeti értékek sorában pedig a már szintén említett magyar népi vonószenei formációk a kiemelt értékek sorába került, ezzel is növelve az Anna Fesztivál Prímásversenyének ázsióját továbbá a lovasélet különleges jelensége, a lipicai lótenyésztés hagyománya is felkerült az UNESCO világörökség listájára 2022. decemberében. Mindezen értékek megjelenítésében jeleskedik fesztivál, hiszen hangsúlyosan jelennek meg az együttműködések és a programok során. A hungarikumok gasztronómiai különlegességeinek sokasága gazdagítja az idei Anna-bál vacsora menüjét. 

Újdonságok a programelemekben:

2025-ben ünnepli bicentenáriumát az Anna-bál. Már idén kezdődik az időutazás, amely végig kalauzol bennünket három éven át az Anna-bált múltját kísérő 200 esztendőn. Idén az ötvenes-hatvanas évek és a táncdalfesztiválok állnak a középpontban. 2024-ben a századforduló és a húszas évek áll a fókuszban, míg a bicentenárium évében visszatérünk a gyökerekhez, az alapítás éveihez. A múltidézéssel betekintünk az Anna-bálok történetébe és az egyes korszakok balatonfüredi hétköznapjainak bájába. Az Anna-bálra történő bevonulás során három helyszínen elevenendnek meg az említett korszakok, egy-egy élőjelenettel. 

A kávéházi cigányzene hagyományait elevenítjük fel az Anna Fesztivál első napjaiban, amikor vendéglátóhelyeken játszanak a Hagyományok Háza szervezésében a zenészek. A Prímás Verseny külön kategóriáját szeretnénk a következő években elindítani, amely a közönségszavazat díja, így a verseny társadalmasításával közelebb hozzuk a nézőkhöz ezt a kulturális értéket, amely egyúttal múltidézés is a régi kávéházak és éttermek békebeli hangulatából és romantikájából. A Hagyományok Házával tervünk, hogy a Prímás Versenyt nem évente rendezzük, hanem idén e közönségszavazás formájában valósítjuk meg. A legromantikusabb gesztus a Szerenádok éjszakája, amely a bálra meghívást elfogadó, 18 éves lányok részére játszott éjjeli koncert, a vonószenekarok közreműködésével. Ezen új programelemek mellett a Szívhalászat közel százéves hagyománya és az Anna Fesztivál elmaradhatatlan és rendkívül népszerű eseményei is várják majd a nagyszámú közönséget.

Az Anna Fesztivál és az Anna-bál főszervezője a Balatonfüred Kulturális Nonprofit Kft., az esemény együttműködő partnere Balatonfüred Város Önkormányzata. Az operaestek rendezésében a Magyar Állami Operaházzal működünk együtt, a magyar vonószenei hagyományokra épülő események szervezésében a Hagyományok Házával. További kiemelt szervező és közreműködő partnerek a Nemzeti Lovas Díszegység, a Reformkori Hagyományőrzők Társasága. Az eseménysorozat kreatív tartalmaiban, arculatában, kompozíciójában Káel Csaba, Kéri Kitty, Krámer György, Novák Péter, Zoób Kati, működnek közre. Fesztivál igazgató: Schmidtné Kositzky Anett.

Hozzáférhetőség

Amennyiben nehézségekbe ütközik oldalunk böngészése során, válasszon az alábbi hozzáférhetőségi lehetőségeink közül!