A Házasság hete alkalmából tartott konferencián vettünk részt
A Balansz Intézet Magyar Tudományos Akadémián tartott, Egyensúly családban, munkában elnevezésű konferenciájára kapott megtisztelő meghívást a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program. A 2022. február 17-én zajlott eseményen, kerekasztal beszélgetés keretében Dr. Ficzere Andrea, a Magyar Kórházszövetség elnökasszonya, Katona István, a Celanese ügyvezető igazgatója, és Jelinkó Mónika, a Veszprém-Balaton 2023 Zrt. Közösségi bevonásért és kapacitásfejlesztésért felelős vezetője osztották meg tapasztalataikat, gondolataikat. A tartalmas beszélgetést Ujvári Enikő, a Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány alelnökasszonya moderálta.
A beszélgetés alaptémája: mit jelent a gyakorlatban a családbarát intézmény, cég vagy akár város, milyen kihívásokkal szembesülnek a vezetők és a szakemberek az elméletek megvalósítása során.
Megtudhattuk, miként dolgozik a Kórházszövetség azon, hogy a magyar egészségügyi intézmények családbaráttá válhassanak, nem csupán az oda gyógyulni érkező családok érdekében, hanem az ott dolgozó orvosok érdekeit is szem előtt tartva. A Celanese ügyvezetője bevált példákat mutatott be azzal kapcsolatban, miként lehet egy nagyvállalat családbarát, hangsúlyozva, hogy ez a szemlélet már egyre fontosabb a nagyvállalatoknál is a dolgozók megtartása és elégedettsége érdekében.
A Veszprém-Balaton 2023 Zrt képviseletében Jelinkó Mónika bemutatta, milyen komplex módon tervezzük családbarát szempontrendszer szerint is fejleszteni Veszprém városát és a régiót, valamint, hogy miként lesz fenntartható 2023 után is mindaz, amit megvalósítunk.
Jelinkó Mónika személyes élményét megosztva szemléltette a családbarát fogalom megtestesülését: egy állatkertben járva kisgyermekei a belépéskor kaptak egy-egy matricát, melyre a szülő felírhatta saját telefonszámát, arra az esetre, ha a gyermek elveszne. Ilyen és ehhez hasonló, látszólag aprócska intézkedések, figyelmességek tudnak a mindennapi életben nagy segítséget adni, a kisgyermekek és szüleik számára.
Az EKF program egyik alapértéke a családbarátság. A gyermekekkel érkezők, a kutyások, az idős nagyszülőkkel érkezők számára egyaránt érvényes a célkitűzésünk, igyekszünk minél szélesebb körben praktikus megoldásokat, gondos odafigyelést nyújtani az együtt töltött szabadidő minél inkább minőségi eltöltéséért, a család komfortérzete érdekében.
A VEB2023 program keretében szakmai anyagokat készítünk, felkészítjük a szolgáltatókat, intézményeket a programévre érkező látogatók minél tökéletesebb kiszolgálására. A Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány, mint szakmai partnerünk közreműködik abban, hogy a veszprémi kulturális intézmények kész megvalósítási tervet kapjanak, valamint beépíthessék ezeket a mindennapi működésükbe.
A családbarát és gyermekbarát szemlélet önmagában még kevés: a cél, hogy minden látogató barátságos környezetben tölthesse értékes szabadidejét.
További kiemelt célkitűzésünk a környezeti fenntarthatóság szemléletmódjának meghonosítása. A javasolt intézkedések többsége nem jelent hatalmas erőfeszítést, áldozatot, szinte magától értetődő egyszerűséggel meg lehet őket valósítani – talán ezért sem jut mindig eszébe a szolgáltatóknak néhány kiváló megoldás. Olykor elegendő egy kis fellépőt elhelyezni a mosdónál, vagy néhány kis széket és egy rajzasztalt elhelyezni a teremben, vagy bérelhető hangtompító fültokot biztosítani egy koncerten a piciknek, illetve kitenni egy tálka vizet a négylábú vendégeknek… Sok kis lépéssel hatalmas változásokat lehet elérni, amelyek olykor ijesztő feladatnak tűnhetnek, mégis lelkes partnerekre találtunk a régióban.
Egy a lényeg: otthonosan érezzék magukat nálunk a látogatóink.
Egyensúly családban, munkában - konferencia a Házasság hetén
2022. február 17.
Magyar Tudományos Akadémia