Veszprémi Design Hét
Kreatív óriásbútorokkal, pörgős prezentációkkal, műhelylátogatásokkal és kiállításokkal jön a veszprémi Design Hét. Tavaly csatlakoztunk az ország legnagyobb design eseményéhez. Akkor a 12 fal kiállítással tűntünk ki az országos programdömpingből, idén pedig óriási kreatív utcabútorokkal.
Kreatív óriásbútorokkal, pörgős prezentációkkal, műhelylátogatásokkal és kiállításokkal jön a veszprémi Design Hét.
Veszprém tavaly csatlakozott az ország legnagyobb design eseményéhez. Akkor a 12 fal kiállítással tűntünk ki az országos programdömpingből, idén pedig óriási kreatív utcabútorokkal, Tokióból származó Pecha Kucha előadással és kiállításmegnyitókkal, üzem/műhelylátogatásokkal várjuk a nagyérdeműt az ország minden pontjából.
„A 2019-es programokat is úgy válogattuk, hogy mind a kreatív iparban dolgozók, mind a műkedvelők és a véletlen arra tévedők is örömüket leljék benne” – nyilatkozta Muraközy Péter a veszprémi Design Hét szervezője.
Az idei év egyik legérdekesebb projektje, az öt feltörekvő nemzetközi építész stúdiót Veszprémbe invitáló kreatív utcabútor projekt „Az arc, a medence, két torony és egy rom” kiállítás. A brit, görög, olasz, spanyol és magyar építészcsapat óriási és játékos bútorok segítségével kísérletet tesz a modern lakótelepek építészeti hiányosságait kiegészíteni és bizonyítani, hogy a Haszkovón is lehetnek színesek a hétköznapok. A bútorok két hétig lesznek megtekinthetőek a lakótelepen, majd az ott élők szavazással dönthetik el, hogy mely bútorokat szeretnék „megtartani” és melyeket ajándékoznák oda Veszprém más kerületeinek. A kiállítás megnyitóját október 11-én tartják az Agóra Művelődési Központ előtti területen.
Az idei Design Hét kétségtelenül legpörgősebb programja, az első veszprémi Pecha Kucha (ejtsd Pecsa Kucsa) est lesz. Az est folyamán 12 designhoz, építészethez és vizuális kultúrához köthető előadás hangzik majd el. A frissességet az biztosítja, hogy minden előadó csak 20 diát prezentálhat, egyetlen dia pedig 20 másodpercig látható. Az így létrejövő 6 perc 40 másodperces előadások nem engednek teret a mellébeszélésnek. A saját bevallása szerint „thinking & drinking” előadás lehetőséget biztosít a közönségnek, hogy a szünetben és az előadások után feltehessék kérdéseiket, egy fröccsel a kézben.
Az előadásokat az import/export témája köré szervezték, így 12 előadáson keresztül azt mutatják be, hogy mit adott Veszprém és a Balaton régió a világnak, és ezzel párhuzamosan mi az, amit más városok és régiók lakói vittek oda. Az előadók között olyan nemzetközi piacokon mozgó cégek és projektek is képviselik magukat, mint a Ply design, a Hello Wood, vagy a CEA Helthcare. A teljes program az est Facebook eseményében érhető el. Az október 10-i estet az Expresszóban lehet majd megtekinteni. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
A Design Hét hagyományaihoz hűen nem csak városi szervezésű eseményeket találni a programtáblában, hiszen csatlakozott a kezdeményezéshez a Csikász Galéria Julian Schnabel kiállítás Finisszázsa (október 5. 16:30) és Edina Seleskovic Think Freedom fotókiállítása, aminek megnyitója október 11-én 18 órától lesz.
Talán az egyik legizgalmasabb gyárlátogatói program a Balaton Bútor veszprémi gyárában lesz, hiszen betekinthetünk a 123 éves múltra visszatekintő üzem gyártórészlegére. A ma is aktívan működő gyár neves, magyar, svéd, norvég, brit és német tervezők munkái alapján készíti bútorait, melyekre Európa-szerte van kereslet.