Egyedülálló kezdeményezés Veszprémben: közös fellépés a környezeti értékek megőrzéséért
A fenntartható jövő a jelenben kezdődik... – ennek jegyében Veszprém turisztikai szempontból fontos kulturális intézményei együttesen lépnek fel az ökológiai lábnyomuk csökkentéséért. Ennyire komplex, tudatos és egységes, a kulturális intézményekre kiterjesztett zöld intézkedési csomagot még egyetlen hazai nagyvárosban sem vezettek be.
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program megbízásából az Innotime Hungary Kft. a kulturális évadra való felkészülés keretében átfogó turisztikai felmérést végzett Veszprém kiemelt kulturális intézményeinél. A turisztikai audit alapján indított 10 hónap – 10 kihívás programba bevont intézményeknél végig gondolták, hogyan csökkenthető az ökológiai lábnyomuk, ezt gyakorlati lépések követték, és gondoskodtak a fenntarthatósági célok kommunikációjáról is.
Az elmúlt években elindult trendváltozások jól mutatják, hogy az európai városokba érkező látogatók egyre tudatosabban választják azokat a szállásokat és attrakciókat, ahol maguk is hozzá tudnak járulni az adott település és közösség fenntarthatóságához. A környezeti fenntarthatóságra való törekvés az Európa Kulturális Fővárosa programjának is fontos részét képezi, amivel a Veszprémbe látogatók már az elmúlt időszak fesztiváljain is találkozhattak.
Ennek a trendnek szeretnének megfelelni a város turisztikai szempontból kiemelt kulturális intézményei is. Augusztusban az intézményi munkatársak egy egységes szempontrendszer alapján végig gondolták, mit tesznek a mindennapokban a környezeti értékek megőrzéséért és melyek azok a lehetőségek, amelyek révén ez továbbfejleszthető.
A vállalásokat az intézmények a honlapjukon is megmutatják, amit az egységes formájú Zöld fallal egészítenek ki, ezek a kulturális intézmények nagy részénél már láthatóak. Az installáció jól példázza azt, mennyi mindent tesznek a veszprémi intézmények azért, hogy Veszprém ne csak az EKF évében, hanem hosszú távon is vonzó, zöld város maradhasson. A vállalások között szerepel - intézményenként eltérően -, hogy többek között víztakarékos perlátorokkal (szabályozókkal) szerelték fel a csapokat, szelektív hulladékgyűjtést biztosítanak, támogatják a kerékpáros közlekedést, újrahasználják a csomagolási és papíranyagokat, vagy mellőzik az egyszerhasználatos műanyag eszközöket.
A turisztikai felmérésben résztvevő intézmények:
Agóra Veszprém Kulturális Központ
Kabóca Bábszínház
Lackó Dezső Múzeum
Művészetek Háza Veszprém
Pannon Várszínház Színművészetfejlesztési Nonprofit Kft.
Veszprémi Petőfi Színház
Veszprémi Érsekség
Veszprémi Programiroda Rendezvényszervező és Kulturális Kft.
Veszprémi Turisztikai Nonprofit Kft.
Veszprémi Állatkert (Kittenberger Kálmán Növény- és Vadaspark Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft.)
A turisztikai audit, illetve az ahhoz kapcsolódó pályázat jellegénél fogva a VEB 2023 Zrt. egyik kiemelt saját projektje. 2021 év végére készült el a szakértői vélemény, ami alapján az intézményekkel és az önkormányzattal közösen meghatároztuk a célokat, mint például a szolgáltatások szakmai és minőségi színvonalának emelését, illetve az informatikai fejlesztéseket.
A képzés megvalósításában partnereink voltak a Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének, a Siketek és Nagyothallok Országos Szövetségének Veszprém megyei képviseletei, a Kerekesszékesek Aktív Egyesülete, az Autispektrum Egyesület, valamint a a Pannon Egyetem.