Európa fehér aranya - nemes darabok, híres motívumok

Porcelán konstellációk – e címet viseli az a különleges tárlat, amelyen Európa leghíresebb porcelánmanufaktúráinak művészi alkotásait tárjuk a közönség elé. A rendező Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. ezúttal is kulturális missziója: az értékteremtés – értékmegőrzés – értékátörökítés szellemiségében várja a közönséget.

A közönség megismerheti a luxusporcelánt előállító európai, történelmi tradíciókkal rendelkező manufaktúrák alkotásait, a porcelánművészet kulturális környezetét, felfedezheti hasonló értékeit. Mindezekkel együtt a látogató erőt meríthet kulturális öntudatához, az őt körülvevő tárgyi környezet iránti igényességhez és az innovációhoz az élet bármely területén.

Bemutatjuk a kézműves porcelánművészet szépségét, az európai porcelánmanufaktúrák termékpalettájának gazdagságát, a tradíció és az innováció együttes, élő jelenlétét. Célunk megismertetni az európai porcelán motívumvilág alakulását, fejlődését, hasonlóságát és eltérését, továbbá együttes megjelenését a terített asztali kultúrában. A kiállítás alternatívát is mutat a gyorséttermek papírtálcás világával szemben, hiszen egy Herendi csészéből elfogyasztott kávé, tea sokkal jobb ízű, mintha azt egy egyszerű, eldobható papírpohárból innánk.

vallja dr. Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója.

A tárlaton a hamarosan 200. évfordulóját ünneplő Herendi Porcelánmanufaktúrával együtt mutatkozik be a németországi Meissen, Fürstenberg, a Porzellanikon és a bécsi Augarten porcelánmanufaktúra. 

Az európai „fehér arany”, azaz a porcelán felfutása a barokk időszakára esett, ezért ez a stílus mindegyik kiállító manufaktúra korai műtárgyai között megtalálható. A korstílusok változásait karakteresen reprezentálják a későbbi művek, amelyek a klasszicizmus, copf, biedermeier, szecesszió, art-deco stílus irányzatain keresztül elvezetnek bennünket a kortárs design legújabb törekvéséig. ­ Egymás mellett láthatók különböző porcelán alkotások, gondolok itt dísztárgyakra, figurákra, étkészletekre, bravúrdarabokra, motívumkincsekre

mutatta be a Porcelán konstellációk című tárlatot dr. Simon Attila.

A Herendi Porcelánmanufaktúra bemutatja legikonikusabb és világszerte közkedvelt mintája, a Viktória minta 172 éve tartó különleges evolúcióját, az 1851-es, Londoni Világkiállításon kapott aranyérmes, klasszikus motívumtól a modernig. A „pikkelyes fishnet” szintén világkarriert futott be, és az utóbbi években sok fejlesztési irányban elindult a klasszikustól kezdve a fiatalokat meghódító platina-türkiz, trendi, hideg színekben pompázó változatokig.

A herendi kiállítási szekció színes gyűjteményt mutat be a kézműves hagyományok legmívesebb tradicionális darabjaitól kezdve a luxusporcelán legújabb, stílusteremtő szándékkal porcelánba álmodott alkotásig. Herend erős tradicionális gyökerekkel, de friss, innovatív hajtásokkal rendelkezik, így a folyamatos megújulási képességünket hordozó mai műalkotásokat is bemutatjuk

árulta el dr. Simon Attila.

A kiállítást számos kísérőprogram is színesíti, melyeken az érdeklődők saját maguk is alkothatnak.

Hozzáférhetőség

Amennyiben nehézségekbe ütközik oldalunk böngészése során, válasszon az alábbi hozzáférhetőségi lehetőségeink közül!