II. Kenese ArtFeszt: a művészetek szárnyán
Balatonkenesei származású művészek összefogásával és a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásával, valamint Balatonkenese Város Önkormányzatával való együttműködésében indult 2022-ben a Kenese ArtFeszt ingyenes közösségi művészeti foglalkozássorozata, valamint nyári összművészeti fesztiválja gyermekes családok, fiatalok és művészetszerető felnőttek számára.
Az Európa Kulturális Fővárosa cím elnyerésével nemcsak Veszprémnek de régióbéli településeknek is lehetősége adódott részt venni a programalkotásban már a 2022-es előkészületi évben is, a 2023-as fő évadra készülve. Balatonkenesén és a szomszédos Balatonakarattyán több művész él vagy gyökerei ehhez a két településhez nyúlnak vissza.
A mára már jelentős szakmai háttérrel rendelkező művészek éltek az EKF adta lehetőséggel és egy olyan programsorozatot hoztak létre, melyben első sorban a gyermekes családokat és az ifjúságot szeretnék megszólítani a művészetek közösségépítő ereje által, kiegészítve a település már meglévő programjait. A Kenese ArtFeszt-ben a művészek a fővárosban és külföldön megszerzett tudásukat szeretnék a helyi közösséggel megosztani és remélik, hogy ezáltal e közösség erősödni fog.
Kik is ők, a szervezők?
Baranyai Anett – operaénekes, a Magyar Állami Operaház Énekkarának tagja
Bucz Júlia - Zenepedagógus, citeraművész, a Veszprém-Balaton 2023 EKF nemzetközi kapcsolatokért felelős menedzsere
Füredi Veronika – Sevillában élő hegedűművész és zenepedagógus
Haránt-Miklós Melinda - mesterdiplomás grafikusművész
Sipos Csaba - ütőhangszeres művész, a veszprémi Csermák Antal Alapfokú Művészeti Iskola tanára
Tóth Sára Rebeka – fagottművész és művészeti terapeuta
2023 tavaszától a szervező csapatot erősíti: Tóth István – Biológus, a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum Bakonyi Házának munkatársa
A nyári többnapos összművészeti fesztivál megrendezése mellett a szervezők vállalták, hogy felvezető- és utófoglalkozásokat, koncerteket szerveznek, a tavaszi, őszi és téli hónapok alatt is. Így volt része a kenesei közösségnek tavaly és idén is Baba-mama foglalkozásban, zenés mesékben, hangszerbemutatókban, kreatív képzőművészeti foglalkozásokban és néptáncoktatásban is.
A foglalkozások a nyári fesztivál alatt is folytatódnak, kiegészítve klasszikus, jazz, népzenei koncertekkel és közösségi eseményekkel, úgymint táncbemutatók és -beavatók. A tavalyi fesztiválón a flamenco, a tangó és a cigány táncok világát ismerhette meg, sajátíthatta el a Kenese Art Feszt közönsége.
A helyszínválasztásnál szempont volt tavaly és az idei év folyamán is, hogy a Kultúra Háza falai közül kilépve belakjanak más tereket is, úgymint a Könyvtárkert, a strand melletti pavilonsor központi tere, zene és énekszó csendüljön fel a református templomban, vagy a Tájház körtefájának hűse szolgáljon az események színhelyéül. Egyszóval kikerülni a megszokottból, közelebb a közösséghez.
A 2022-es Kenese Art Feszt nyári fesztiválján 5 nap alatt 7 helyszínen 19 eseményen vehettek részt a helyiek, a nyaralók és a környékbéli településekről érkezők.
Az idei fesztivál, mely augusztus 9. és 13. között valósul meg, szintén mintegy 20 eseménnyel várja a kedves kultúra fogyasztókat Balatonkenese különböző pontjain.
Mi is vár az idei fesztiválozókra?
Sipos Csaba (ütőhangszerek) és Hajas Szilárd (fuvola) klasszikuszenei koncertje, sanzon est és operaszerenád Baranyai Anett operaénekessel és énekestársaival, citerasz – citerabeavatólBucz Júliával,helytörténeti séta Tóth Istvánnal, barokkzenei est Füredi Veronikával, aRomani Design Együtt Berhidáért programjának bemutatkozó estje énekszóval és divatbemutatóval,PapírmerítésHaránt-Miklós Melindával, néptánc beavató és táncház Cserna Krisztával és Vörös Árpáddal,flamenco bemutató és beavató Pirók Zsófiával és Lippai Andreával, Klezmer családi koncert és a fesztivál Tóth Sára alternatív zenei performanszával zárul.