Kilenc európai ország együttműködése erősíti az Európa Kulturális Fővárosa programok örökségét

Kilenc európai ország indított közös kezdeményezést annak érdekében, hogy az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program hosszú távú hatása erőteljesebben érvényesüljön a régiófejlesztésben, túlmutatva a cím viselésének évén. Az ECoC Echo elnevezésű projekt olyan megoldásokra összpontosít, amelyek segítenek megőrizni és tovább erősíteni a címviselés alatt létrejött lendületet, elősegítve a kulturális szektor növekedését, a regionális fejlődést és a nemzetközi együttműködést.

A projekt korábbi, jelenlegi és jövőbeli kulturális fővárosokat fog össze: Leeuwarden 2018 (Hollandia), Újvidék 2022 (Szerbia), Veszprém-Balaton 2023 (Magyarország), Tartu 2024 (Észtország), Chemnitz 2025 (Németország), Oulu 2026 (Finnország), Liepāja 2027 (Lettország), Évora 2027 (Portugália) és Bourges 2028 (Franciaország). A részt vevő városokon túl helyi és regionális partnerek is bekapcsolódnak, akik kulcsszerepet játszanak a kulturális politikák formálásában és megvalósításában.

„Az Európa Kulturális Fővárosa cím elnyerése és megvalósítása ösztönző hatással volt számos régió kulturális életére és gazdaságára. Ugyanilyen fontos, hogy ezt a lendületet fenntartható, hosszú távú fejlesztéssé alakítsuk” 

– mondta Sille Talvet-Unt, a Tartu 2024 képviselője, az ECoC Echo projekt vezetője.

A résztvevő országok stratégiákat dolgoznak ki annak érdekében, hogy megőrizzék az EKF év során megszerzett kapcsolatokat, tudást és energiát. A cél, hogy hatékony módszereket találjanak a program örökségének beágyazására a helyi fejlesztési keretekbe, támogatva ezzel a regionális fejlődést és a kulturális igazgatás új rendszereit.

„Az ECoC Echo egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy tanuljunk a korábbi és jövőbeli kulturális fővárosoktól, és új ismereteket hozzunk városaink kulturális menedzsmentje és nemzetközi együttműködései területén” – tette hozzá Talvet-Unt.

  

A projekt teljes költségvetése körülbelül 2,27 millió euró, amelyet a kilenc részt vevő ország és tizenkét partnerszervezet között oszlik meg. A projekt részeként az EKF programok fejlesztési stratégiái is frissítésre kerülnek, biztosítva a hosszú távú célkitűzések megvalósítását. A végső eredményeket 2028 végén mutatják be a franciaországi Bourges városában, amely a soron következő Európa Kulturális Fővárosa év indulásával esik egybe.

Számos szakpolitikai és regionális partner is részt vesz a projektben, többek között: Tartu Települési Önkormányzatok Szövetsége (Észtország), Nemzeti Fejlesztési Központ (Magyarország), Centre-Val de Loire Regionális Tanács (Franciaország), Alentejo Központi Régió Önkormányzati Közössége (Portugália), valamint Chemnitz (Németország), Újvidék (Szerbia), Oulu (Finnország) és Liepāja (Lettország) városai.

   

A projektet az Európai Unió Interreg Europe programja társfinanszírozza, amely az európai régiók közötti együttműködést támogatja, és segíti a jobb szakpolitikák kialakítását.

  

  

  

Galéria: Az ECoC Echo partnereinek első találkozója május végén, Tartu városában, ahol a jövőbeli tervekről és az együttműködésről egyeztettek: Kick-off 05.27-29

Hozzáférhetőség

Amennyiben nehézségekbe ütközik oldalunk böngészése során, válasszon az alábbi hozzáférhetőségi lehetőségeink közül!