Kis közösségek nagy lehetősége - Az eredmények
A Veszprém–Balaton Régió Kultúrájáért Közalapítvány a napokban fogadta el és értékelte az első körös Minipályázatok beszámolóit. Az eredményeket az alábbiakban összegezzük.
Újító kezdeményezés, újító forma.
Mit is jelent ez a gyakorlatban? A helyi közösségi és kulturális élet önszerveződő, újító és előremutató programjainak, tevékenységeinek ösztönzését szolgáló projektötleteket várt a Közalapítvány. Egyszerűsített űrlapon, online lehetett benyújtani az elképzeléseket, amelyekkel minden nyertes pályázó egységesen 350 000 Ft támogatásban részesülhetett. Arról pedig, hogy ki kapjon támogatást, az EKF-régió, azaz a Veszprém–Bakony–Balaton régió lakosaiból toborzott közösségi zsűri döntött.
Az első körös pályázatok megvalósítási időszaka 4 hónapot ölelt át, 2022. december 1-től 2023. március 31-ig tartott.
Kik pályázhattak? Az EKF-régió 116 csatlakozott településén bejegyzett szervezetek pályázhattak. Összesen 114 pályázat érkezett, melyeket a veszprémi és a régiós közösségi zsűri: 9, illetve 11 fővel bírált el. A döntéshozatal helyszínéül minkét esetben Balatonszőlőst választottuk, ahol a folyamatot Lukácsházi Gergely szociológus és a közösségi döntéshozás egyik kiemelkedő hazai képviselője segítette. Erős mezőny volt, sok jó ötlettel, a pályázatok közel fele kapott támogatást, így 13 veszprémi, és 45 régiós projekt tudott megvalósulni
Míg Veszprémben csak alapítványok és egyesületek pályáztak, addig a régióban ennél szélesebb volt a paletta. A civil szervezetek mellett 7 gazdasági társaság és 13 önkormányzat is remek ötlettel állt elő.
20 300 000 Ft támogatási összeg,
58 nyertes pályázat,
amely 8 731 fő életére, mindennapjaira volt közvetlen hatással.
A támogatott programok igencsak széles körnek szóltak: az aktív korú felnőttek mellett az idősek, a gyermekes családok, a fiatalok, az általános iskolások és az óvodások sem maradtak színes, közösségi esemény nélkül. Úgy tűnik, hogy a generációk összekapcsolása továbbra is erős igény, legalábbis több színes, innovatív és hiánypótló program céljai közé került be ez is.
Menjünk még egy lépéssel tovább a statisztikában: a megvalósított programok 58,3% szólt a helyi lakosoknak és az idelátogatóknak egyaránt. Elsősorban a helyi lakosokat célozta meg a pályázók 46,7%-a, míg a látogatókra a pályázók 11,7%-a fókuszált. Az események, rendezvények többnyire (86,7%) nyilvánosak és ingyenesek (98,3%) voltak.
A Veszprém–Balaton Régió Kultúrájáért Közalapítvány folyamatosan dolgozik a művészeti, kulturális, helytörténeti értékkel rendelkező közösségi események támogatásán. Ezért is indította el a Veszprém–Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa Program keretében a Minipályázatok és a közösségi döntéshozások sorozatát, hogy friss megközelítéssel, újító szándékkal reagálhasson valós, helyi igényekre a színház, zene, irodalom, képzőművészet, tánc, építészet, kultúrtörténet, helytörténet, népművészet, tájkultúra, ökológia, ismeretterjesztés, testkultúra területén.
A fenti ábrából jól látható, hogy a Minipályázatok első fordulójában a legnépszerűbbek a koncertek, zenei előadások voltak; ezt követte a hagyományok ápolása, a régi szokások felélesztése, újragondolása. Kedveltek voltak még a helytörténeti előadások, workshopok és a környezet- és ökotudatossággal összefüggő programok.
Gratulálunk minden pályázónak az eredményesen megvalósított programjához! Nemsokára érkezünk a következő ciklus beszámolójával.