Környezettudatosság, fenntarthatóság, zöld edukáció a február 6-ai Óváros Piac fókuszában
Napjainkban egyre többször halljuk a következő kifejezéseket: zero waste, környezettudatos, fenntartható, zöld. Február 6-án, vasárnap az Óváros Piac kis színpadán Laczkó Boglárka, a veszprémi Feltöltő Pont csomagolásmentes bolt tulajdonosa, környezetkutató és egészségügyi szakember mesél majd bővebben ezekről a fogalmakról és hogy miként tudjuk a mindennapjainkat ezek szellemében élni. Ennek kapcsán összegyűjtöttük, hogyan jelenik meg mindez a VEB2023 EKF és az Óváros Piac szemléletében, illetve Boglárkával arról is beszélgettünk, hogyan tehetjük magunkévá a környezettudatosságot a mindennapokban.
Szemléletformálás rendezvényeken keresztül, környezettudatos közösségépítés az Óváros Piacon is
A VEB2023 EKF egyik horizontális célkitűzése a rendezvények környezetterhelésének csökkentése, ami azt jelenti, hogy a program égisze alatt létrejövő fesztiválok, események egyfajta szemléletformáló szerepet is ellátnak.
Ösztönöznek a hulladék megelőzésére, valamint visszaszorítására, és a környezettudatos viselkedésre, többek között szelektív szemetesek kihelyezésével, a legkisebb CO2 lábnyomot igénylő megoldások használatával, a többször használható evőeszközök előnyben részesítésével, és az ökotudatos tárgyak használatára való ösztönzéssel. Az Óváros Piacon például nemcsak újrahasznosított evőeszközökkel és lebomló poharakkal találkozhatsz a food és drink trucknál, de szelektív hulladékgyűjtésre is biztatunk. Szeretnénk, ha a lehető legkevesebb szemét termelődne az esemény ideje alatt, így ösztönözzük a vászonszatyorral történő vásárlást (Láttad már az Óváros Piac logójával ellátott szuper táskát?) és árusainkat is arra kérjük, hogy a lehető legkevesebb és legkörnyezettudatosabb csomagolóanyagok használatára törekedjenek. Azt valljuk, hogy a szemléletformálás a rendezvényeken, nagyobb közösségekben hatékonyabban működik, hiszen közösen, egymást lelkesítve tudunk előre haladni.
Tudatos, csomagolásmentes vásárlás
Laczkó Boglárka már az egyetemen is környezetkutatónak tanult és mindig is érdekelte, hogyan lehet az egészséges és tudatos életmódot beépíteni a mindennapokba. Mivel azt látta, hogy a különleges étrend szerint élők nehezen tudják beszerezni a hétköznapi ételeiket, illetve az ökotudatos tisztítószerek és más használati tárgyak megvásárlása is meglehetősen bonyolult, megszületett a Feltöltő Pont ötlete, 2 évvel ezelőtt.
Itt csomagolásmentes élelmiszereket és tisztítószereket vásárolhatunk, ami azt jelenti, hogy saját tárolóba tölthetjük a rizst, lisztet, lencsét vagy épp a felmosáshoz szükséges tisztítót. Ez utóbbi iránt például elég nagy a kereslet, hiszen a tisztítószerek flakonjai látható hulladékot képeznek, méghozzá nem is keveset és sokan szeretik inkább saját tartóba tölteni ezeket, hogy leredukálják a szemetet. „Sokan jönnek azért, hogy betárazzanak jó előre a száraz élelmiszerekből, ami egyrészt praktikus, másrészt költséghatékony is.” - mondja Laczkó Bogi. Ez a fajta tudatosság ráadásul nemcsak a költségek és a hulladék visszaszorítása miatt előnyös, hanem azért is, mert ha előre gondolkodunk, tudjuk, hogy az elkövetkezendő napokban vagy hetekben milyen élelmiszerekre van szükségünk és mekkora mennyiséget szeretnénk felhasználni, elkerülhetjük a felesleges vásárlást és a maradékok keletkezését.
A bolt vezetésén kívül Boglárka aktívan részt vesz a veszprémi közösségi életben méghozzá szemléletformálóként: a helyi iskolákban, óvodákban előadásokat, foglalkozásokat tart a fiataloknak a környezettudatosságról. „Nagyon fontosnak tartom, hogy a gyerekek, fiatalok találkozzanak ezzel a szemléletmóddal. Szeretjük workshopokon bemutatni a lehetőségeket: ilyen például a szappan vagy sampon készítő foglalkozás, ahol a gyakorlatra helyezzük a hangsúlyt, miközben edukálunk.” Bogi szerint szerencsére a fiatalok érdeklődőek és bár egyfajta trendként is tekintenek a környezettudatos életmódra, nagyon nyitottak. „Mindig azt mondom, hogy a legfontosabb az edukáció, amit már kisgyermekkorban el kell kezdeni. Van például olyan vásárlónk, aki a kisgyerekével jár be hozzánk és mesélte, hogy otthon már csomagolásmentes boltosat játszanak. Már ennyi is elég ahhoz, hogy ő később, felnőttként foglalkozzon ezzel a szemlélettel.” – teszi hozzá.
Ha szeretnéd meghallgatni Bogi környezettudatos tippjeit, az Óváros Piacon február 6-án (vasárnap) 11 órától vár mindenkit olyan témákkal, mint a környezetvédelem vagy a hulladékmentes hétköznapok megteremtése és az is kiderül, milyen előadásokkal és workshopokkal készül ebben az évben.