Kulturális diplomaták jártak a Királynék Városában

A világ 26 országában működő magyar kulturális intézetek igazgatói, kulturális attaséi, valamint a Kulturális és Innovációs Minisztérium munkatársai Európa Kulturális Fővárosában, Veszprémben tartották idei talán legfontosabb szakmai egyeztetésüket. Az éves értekezlet mellett megismerték az EKF program infrastrukturális fejlesztéseit, az ActiCityt, a Fotont, továbbá az Utcakép Fejlesztési Program vívmányait is. A hazai kulturális diplomácia éves csúcseseménye egyben lezárta az EKF 16 országban lezajlott sikeres bemutatkozó-sorozatát, amelyet hosszú távú együttműködések követnek majd.

A Laczkó Dezső Múzeumban Porga Gyula, veszprémi polgármester és Csaba Gábor, Kulturális diplomáciáért felelős helyettes-államtitkár köszöntötte a magyar kultúrát külföldön képviselő kultúrdiplomatákat. Porga Gyula kifejezete nagyrabecsülését mindazért a kimagasló munkáért, amit  Liszt intézetek vezetői és munkatársai Veszprém és a Bakony-Balaton régió külföldön való széleskörű népszerűsítésért tettek, valamint megköszönte, hogy mindig segítőkészen fogadták az EKF kollégáit a bemutatkozó sorozatunk során.

Az üdvözlő szavak után Mike Friderika, a VEB2023 EKF Programfejlesztésért felelős igazgatója tartott rövid beszámolót az eddig elért eredményeinkről, infrastrukturális fejlesztéseinkről, valamint felhívta a résztvevők figyelmét jövőbeni programjainkra is. Őt követte Bucz Júlia, Nemzetközi kapcsolatokért felelős menedzserünk összefoglalója az EKF 16 Liszt Intézetbe nagy sikerrel eljuttatott bemutatkozó sorozatunkról, amely pontos képet adott a megjelenéseink folyamatairól, ugyanakkor a kulisszák mögé betekintve egy-egy izgalmas pillanatot is megidézett.

Munkatársaink előadását követően a kulturális szakemberek zártkörű értekezést tartottak. Ezt követően meginvitáltuk őket a nem régen átadott ActiCity Tánc- és Mozgásművészeti Központba, ahol a veszprémi kulturális intézmények igazgatóival kollégáival találkozhattak. Ez az eseménypontkapcsolódási lehetőséget biztosított a helyi intézetek számára, hogy bővítsék kulturális együttműködési platformjaikat, ami további közös munkára adhat lehetőséget a kulturális év lejárta után is.

A délután során vendégeinket egy elmaradhatatlan veszprémi városnézésre hívtuk, a túrát kolléganőnk Márkusné Vörös Hajnalka, Programfejlesztési tanácsadó, városunk kiváló ismerője vezette. Az út során a város történelme mellett, a kulturálisdiplomaták és a minisztériumi munkatársak megismerhették Utcakép Fejlesztési Programunk egyes állomásait, a várnegyedet, különös tekintettel a Szent Mihály-főszékesegyházra és a Dubniczay Palotára, ahol az épp aktuálisan futó kiállításokat is szemügyre vehették.

A séta utolsó állomása a frissen megnyitott Foton Audiovizuális Centrum volt, ahol Navracsics Tibor Területfejlesztési Miniszter üdvözölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium kollégáit, megköszönve fáradhatatlan munkájukat, amit régiónk külhoni népszerűsítéséért tesznek, valamintmegosztotta velük gondolatait a Kulturális Év jelentőségéről. Az esemény végén a munkatársak közelebbről is megismerkedhettek a Centrum funkciójával és történetével.

A kultúráért felelős szakembereket meghívtuk Veszprém vadonatúj helyszínére, a Gyárkertbe, ahol Gustav Mahlergrandiózusművét, a VIII. (Ezrek)Szimfóniáját adta elő az Operaház együttműködésben több száz veszprémi kórustaggal. Legnagyobb örömünkre a hosszú nap után is sokan maradtak, hogy a több ezres tömeggel együtt élvezzék a nagyszabású zeneművet.

Hozzáférhetőség

Amennyiben nehézségekbe ütközik oldalunk böngészése során, válasszon az alábbi hozzáférhetőségi lehetőségeink közül!