TERÍTÉKEN: eltérő generációk a munkahelyeken

Az EKF program megvalósítóiként sűrűn nyílik alkalmunk helyi közösségek életének mindennapjaiba bepillantást nyerni, ezért is szeretnénk nagyobb láthatóságot biztosítani a lokális értékeknek, amelyek számos ponton esnek egybe a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program szellemiségével.

A Terítéken kerekasztalbeszélgetés sorozat hetedik állomása Balatonkenesét választotta helyszínének. Balatonkenese neve először 990-ben Géza fejedelem görög adománylevelében bukkan fel. Az ősi település nem közvetlenül a Balaton partjára, hanem attól kissé távolabb, a parttól 300-500 méterre települt. Vonzáskörzete túlnőtt a település határain és mára meghatározó szerepet tölt be a környék kulturális életében. 

Pezsgő vállalkozói élet zajlik a településen és ezek a vállalkozások különlegesek abban az értelemben, hogy generációról generációra őrzik a hivatástudatot, a munka becsületének, a családok tradícióinak értékeit. 

A helyszín ezúttal a Pörc Bisztró és Delikát volt, ahol közel százötven éve foglalkozik a Kocsis család hentesárukkal. Kocsis Jenő, a Pörc Bisztró & Delikát tulajdonosa, a hentesdinasztia ötödik generációját képviseli. Id. Kocsis Jenő a mai napig a húsfeldolgozás területéért felel, míg a tulajdonos legnagyobb fia, ifj. Kocsis Jenő is aktívan vesz részt az üzletmenetben. 

ifj. Kocsis Jenő és Kocsis Jenő

Steigervald Krisztián generációkutató és -szakértő, az eseménysorozat meghívott vendége arra világított rá, hogy az eltérő generációkhoz tartozók, a technikai fejlődés és a korszak hatására, amelyben felnőttek, és ami alakította szokásaikat, máshogy viszonyulnak a feladatokhoz, eltérő az időhöz való viszonyításuk. Többször hangsúlyozta, hogy az eltérő generációk nem jobbak vagy rosszabbak egymásnál, hanem egyszerűen csak mások. Ha ezt felismerjük, könnyebb kezelni is és ehhez igazítani a kiválasztás, a betanulás folyamatát egy munkaszervezetben. 

Steigervald Krisztián generációkutató és -szakértő

Bakos Miklós, a Bakosfa Kft. ügyvezető tulajdonosa, 30 éve vezeti vállalkozását és éppen a generációváltás buktatóival küzd. Azt vallja, hogy a jó vezetővé válás egy folyamat, amihez rengeteg szorgalom, alázat és nyitottság szükséges. Oda kell állni a gépek mellé, megtanulni a működésüket, bele kell látni a részfolyamatokba is, csak így lesz képünk a teljes egészről, csak így értjük meg az eltérő munkafolyamatokban dolgozók igényeit. Továbbá a költséghatékony működést is akkor tudjuk megvalósítani, ha reális, teljes képünk van a cégünkről. 

Bakos Miklós, a Bakosfa Kft. ügyvezető tulajdonosa

Kocsis Jenő hozzátette, számára különösen fontos a család. Hangsúlyozta annak fontosságát, hogy vannak dolgok, amit jó feladatelosztással „leadhat” és a felszabadult időt a családjára fordíthatja. Kifejezetten tetszik neki az a megközelítés, hogy a fiatal generáció lehet, hogy éppen olyan fejlődési, működési irányt lát meg a vállalkozásban, ami korábban esetleg fel sem merült. 

id. Kocsis Jenő

A résztvevők, azaz a jelenlévő vállalkozások és a településen működő intézmények képviselői személyes élményeiket is megosztották egymással, illetve a jelenlévő szakértővel, pezsgő légkör, tanulságos tapasztalatcsere alakult ki a generációkkal kapcsolatos végtelen témakörben. 

A TERÍTÉKEN rendezvénysorozat kiemelt témája a társadalmi felelősségvállalás gyakorlati megvalósítása kis- és középvállalati szinten is.  Ezért a beszélgetést követően rövid videókban mutattuk be Balatonkenesén élő, támogatásra javasolt kis közösségeket. A jelenlévő cégek képviselőinek lehetőségük van tevékenységeik eredményét a helyi közösségek javára is visszafordítani. 

Hozzáférhetőség

Amennyiben nehézségekbe ütközik oldalunk böngészése során, válasszon az alábbi hozzáférhetőségi lehetőségeink közül!