TERÍTÉKEN: fenntarthatósági ötletek a gyakorlatban
Üzemeltetési költségeken is lehet spórolni fenntartható megoldásokkal? Hogyan lehet eredményeket elérni kulturális rendezvényeken? A fenntarthatóságról, a zöld szempontok érvényesítésének gyakorlati megvalósításáról szólt a TERÍTÉKEN legutóbbi kerekasztalbeszélgetése.
A Zalai dombság ölelésében fekszik Zalacsány település, TERÍTÉKEN rendezvénysorozatunk hatodik állomása. Ennek a kedves falunak része Örvényeshegy, az itt megbúvó Örvényes patak és az erdő szomszédságában található a Farm Inn Fogadó, eseményünk helyszíne, ami önmagában jó példa a fenntarthatóság gyakorlatára, hiszen itt nincs étlap, abból főznek, aminek éppen szezonja van és minden alapanyagot a környékről szereznek be. Tökéletes táj a pihenésre, kikapcsolódásra vágyóknak és kiváló étkezési lehetőség azoknak, akik szeretnék felidézni nagyanyáink ételeinek ízét.
Ilyen környezetben nem is szólhatott másról a kerekasztalbeszélgetés, mint a fenntarthatóságról, a zöld szempontok érvényesítésének gyakorlati megvalósításáról. Mindegy, hogy termelővállalat vagy szolgáltató cég, intézmény vagy önkormányzat hasonló kihívásokkal kell szembenézniük, amikor fenntarthatósági, kibocsátáscsökkentési kérdések merülnek fel a mindennapokban.
Ilyen környezetben nem is szólhatott másról a kerekasztalbeszélgetés, mint a fenntarthatóságról, a zöld szempontok érvényesítésének gyakorlati megvalósításáról. Mindegy, hogy termelővállalat vagy szolgáltató cég, intézmény vagy önkormányzat hasonló kihívásokkal kell szembenézniük, amikor fenntarthatósági, kibocsátáscsökkentési kérdések merülnek fel a mindennapokban.
Dr. Badacsonyi Tamás, aki pályázati projektmenedzsement kapcsán önkormányzatokkal és cégekkel is kapcsolatban áll úgy fogalmazott, hogy mára sokat változott a gondolkodásmód. A szervezetek vezetői egyértelműen látják, hogy az üzemeltetési költségeken is lehet spórolni olykor kevésbé látványos, de energiamegtakarítás szempontjából szintlépő beruházásokkal. Az önkormányzatok például ún. SECAP akciótervek készítésével priorizálják a beavatkozási területeket és ennek segítségével a beruházások megvalósulásának sorrendjét.
Dominus Ákos, a kulturális rendezvények oldaláról közelítette meg a fenntarthatóság kérdését. Az egyszerhasználatos műanyagok, alkalmi dekorációs elemek teljes kivonása már óriási eredmény. A gasztronómia a másik olyan terület, ahol nagy a pazarlás és sokkal átgondoltabb tervezésre, előkészületekre van szükség. Egy kis falunap vagy egy grandiózus fesztivál kapcsán is nagyon hasonló szempontokat kell vizsgálni. Mindig fontos az egyéni döntés, de vannak olyan helyzetek, amikor rendszerszinten kell a változásokat elindítani. Ilyen például az egyszerhasználatos poharak kivonása a rendezvényekről, ami látványos eredmény vagy a rendezvényhelyszínek megközelíthetőségének szervezése.
Peretsényi Dániel, hangsúlyozta, hogy a fenntarthatóság társadalmi vetületeit is szem előtt kell tartani. A fair foglalkoztatás, a komfortos munkakörnyezet biztosítása mindenkor, de most különösen aktuális kérdések, a jelenlegi helyzetben pedig az alkalmazottak felé irányuló kommunikáció és a motivációs rendszerek újragondolása is szükséges lehet. Elmondta, hogy vállalatuk célja a magyar társadalom környezeti tudatosságának növelése, az egyéni felelősségvállalás fontosságának hangsúlyozása és a fenntartható fejlődés elősegítése. Az újrahasznosításban hisznek, ezért tesznek is, begyűjtik, feldolgozzák, újrahasznosítják az általuk kibocsátott műanyag csomagoló anyagokat. Vallják, hogy minden termékükkel környezet védelmét szolgálják, hozzájárulva a fenntartható fejlődéshez és a példamutatáshoz.
A rendezvény résztvevői Zalacsányban is bebizonyították, hogy a nagyobb változások kiinduló lépése az egyéni szerepvállalás, ezzel tehetünk leginkább azért, hogy megőrizzük és javítsuk közösségeink környezetének állapotát.