TERÍTÉKEN: Hatékony munkahelyi integráció – megbélyegző kiközösítés
Válaszok a munkaerőpaci hiány kihívásaira. Társadalmi csoportok, akiknek munkahelyi beillesztése problémás lehet a cégek életében: bevándorlók, kisgyermekes szülők integrálása, diákok/pályakezdők, megváltozott munkaképességűek integrációja. Milyen kihívások elé állítja mindez a munkáltatókat, milyen lehetőségeket és milyen kötelezettségeket jelent ez számukra.
A X. Terítéken eseményünk helyszínét a szigligeti Gléda Vendéglő biztosította. A szigligeti Vár udvara mellett megbújva rejtőzködik ez a ritka kincsesláda. Történelmiségét megőrizve, egy régi csárda épülete friss köntösbe bújt, benne újra szorgos csapat munkálkodik. Betérve láthatod, hogyan melegszik össze a házias és a progresszív konyha!
A kerekasztal beszélgetés résztvevői ez alkalommal Horváthné Szabó Andrea – a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Veszprém Vármegyei Kirendeltség igazgatója, Kocsis Anett – esélyegyenlőségi tanácsadó, Nagy Miklós – a badacsonytomaji Hotel Bonvino igazgatója és Dr. Benyovszky-Szűcs Zsombor a Veszprém-Balaton 2023 Zrt. jogi vezetője voltak.
A Terítéken programsorozat célja, hogy globális problémákra helyi szinten keressünk megoldásokat. Ezen beszélgetés két fő vonalon zajlott; a vendégmunkások, valamint a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása. Mindkét társadalmi csoport megoldást jelenthet az olyan cégek számára, akik a munkaerőhiány problémájával küzdenek. Fontos, hogy merjünk nyitni feléjük, hiszen ezáltal ismerhetjük meg az életüket és térképezhetjük fel, hogy miként alkalmazhatjuk őket.
Kocsis Anett elmesélte nekünk, hogyan tudtak alkalmazni egy 3. országbeli vendégmunkást egy óvodában. Miután felmérték a hölgy képességeit, találtak neki egy olyan pozíciót, ahol a magyar nyelvtudás hiányát kamatoztatni tudta. Így az óvodás gyerekeknek lehetőségük adódott már egész kiskorukban fejleszteni a nyelvtanuláshoz szükséges készségeiket. Anett hozzátette azt is, hogy vendégmunkásokkal együtt dolgozni egy biztos emberi erőforrást jelent, esetükben sokkal kisebb a fluktuáció.
Nagyon fontos az, hogy a vállalkozók hogyan nyitnak a munkavállalók különböző célcsoportjai felé, hogyan próbálják őket bevonni. Szabó Andrea tapasztalatai alapján ezt már egészen kis korban is el lehet kezdeni, például pályaorientációs alkalmakkal, ahol a gyerekek találkozhatnak és megismerhetnek számos szakmát és területet. Így elkezdhet kialakulni bennük egy kép arról, hogy milyen lehetőségeik vannak és mi az, ami érdekli őket.
A beszélgetés által sikerült megerősítenünk a jelenlévőket abban, hogy merjenek nyitni és kérdezni, hogy felvegyék a kapcsolatot a megfelelő szervezetekkel, akik segítségükre lehetnek abban, hogy miként tudják foglalkoztatni ezeket a célcsoportokat. Egy új perspektívába helyeztük ezeket a munkavállalókat. Belátták, hogy ebben van lehetőség, ehhez azonban mindkét félnek alkalmazkodnia kell; a munkavállalóknak ismerniük kell a lehetőségeket, a munkáltatóknak pedig rendelkezniük kell olyan lehetőségekkel.
Sokat adott nekik ez a beszélgetés, mivel egy új nézőpontba helyezte számukra ezeket a csoportokat. Segítettük, hogy szorosabbá váljanak a helyi közösségi együttműködések, melynek remek példája, hogy a kerekasztalbeszélgetésen résztvevő Barkó Tamás (helyi vállalkozó) a szigligeti óvodások Mosolysétáját követően egy ebéddel vendégelte meg a gyerekeket.