TERÍTÉKEN: Kiberbiztonság, adatvédelem
Csalások, átverések, adathalász kísérletek, a profi IT módszerek mellett pszichés nyomással megszerzett információk halmaza, személyes adatok fekete piaca az online térben. Fel lehet készülni ezekre? A kiberbiztonsági szakemberek és hackerek macska-egér játékának elszenvedői maradunk vagy tudunk tenni ellene? - Jó gyakorlatok, ötletek a mindennapokra szakértőinktől.
A IX. Terítéken eseményünk helyszínét a Casa Christa biztosította. A történet egy présházzal kezdődött, majd 7 másikkal folytatódott, míg végül a Casa Christa birtok most 45 000 négyzetméteren terül el Balatonszőlős felett a Kis Gella dombon, Pécsely és Vászoly szomszédságában. 2022 novemberében szerezte meg a Michelin Bib Gourmand-díját az étterem, idén májusban pedig a Dining Guide Év Szerethető Étterme díj nyertese lett.
Két szakértőt kértünk fel a témában; Gyimesi Attilát (engineerig manager OPSWAT), és Dr. Bányász Pétert (adjunktus, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Államtudományi és Nemzetközi Tudományok Kar, Kiberbiztonsági Tanszék), hogy segítsenek, mit tehetünk adataink védelmének érdekében.
Számos iparág érdeklődött az esemény iránt, hiszen ez egy olyan téma, ami mindenkit érint, a vállalkozás méretétől és profiljától függetlenül.
Dr. Bányász Péter egy rövid felméréssel indította a beszélgetést, ami során olyan fogalmak merültek fel, mint az Európai Kiberbiztonsági Hónap, üzletmenet-folytonossági terv vagy az adatvédelmi tisztségviselő. Ezen felül megkérdezte a jelenlévőket, hogy a magánéletben ki milyen módon védi az adatait, különböző jelszavait.
Ezután Gyimesi Attila segítségével tisztáztuk, mi is pontosan a zsarolóvírus és az adathalászat, példák mentén pedig átbeszéltük azt is, hogy mire kell odafigyelnünk, ha ilyen támadások érnek minket. Mindkét támadás esetében igaz, hogy a kiindulópont egy jól megfogalmazott e-mail. Ilyen esetekben először érdemes szemügyre venni a feladó e-mail címét és a levél nyelvtani helyességét. Annak érdekében, hogy időben észre vegyük az ilyen csalásokat, a legfontosabb védelmi eszköz a megfelelő és rendszeres oktatás.
Miért is fontos a rendszeres oktatás? A kiberbűnözés évente dollármilliárdos károkat okoz, a támadások pedig a technológia fejlődésével egyre hihetőbbekké válnak. A mesterséges intelligenciának köszönhetően a csaló e-mailek nyelvhelyessége egyre jobb, az azonosítás pedig egyre nehezebb.
Gyimesi Attila szerint nem csak rendszeres oktatással, hanem az általunk vagy vállalkozásunk által használt technológiák időről időre történő felülvizsgálatával is proaktívan meg tudjuk előzni a minket ért támadásokat.
Mindkét szakértő egyetértett abban, ne higgyük, hogy minket úgysem támadnak meg. Kis cégek ugyanúgy ki vannak téve ennek a veszélynek, sőt akadnak olyan kiberbűnözők, akik direkt a kis- és középvállalkozásokat célozzák meg, arra apellálva, hogy ők kevésbé védik magukat.
A beszélgetés végén kitekintettünk a jövőbe is. Szakértőink úgy vélik, hogy a mesterséges intelligencia nagy átalakulásokat fog eredményezni mindenki életében, pozitív és negatív értelemben egyaránt. Védekezésben nem sok változást látnak, azonban felhasználóként egyre nehezebb lesz felismerni a veszélyt.
Szeretnénk megköszönni szakértőinknek és minden további résztvevőnek, hogy velünk tartottak és reméljük a jövőben tudják alkalmazni az itt elhangzott jó tanácsokat.