Tündérkönnyek víziszínházi előadás – a Balaton legendái vízre álmodva

A Tündérkönnyek című víziszínházi előadással egy igazi hiánypótló produkció született, ugyanis a Balaton keletkezésének történetét dolgozza fel egy, a Balaton vizén tartott előadás keretében. Az innovatív, kortárs szemlélettel megalkotott előadás a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa programjának több fontos elemét is egyszerre hordozza: bevonja a fiatalokat, erősíti ökológiai személetüket és rendhagyó helyszínekre viszi el a művészetet. A Tündérkönnyek a Bondoró Fesztiválon debütál idén június végén, majd a Balatont járja körbe az előadás.

A produkció Tokody Klára Csodák tava című könyvének egyik története alapján született. A színpadi adaptációban felbukkannak azok a motívumok - a Tihanyi echó, az Aranyhíd -, amelyek ismerősek a nagyközönség számára. Aranyhaj, a tündérlány megtetszik a sárkánynak, s elrabolja őt, elviszi saját birodalmába. Testvére, a tündérfiú útnak indul, kiszabadítja őt a sárkány fogságából. Csodálatos erők segítségével legyőzi a szörnyet, de a harc közben ő is megsebesül. A fiatal tündérfiút Aranyhaj megsiratja, s a bánatból összegyűlt könnyekből alakul ki gyönyörű tavunk, a Balaton.

A produkció a testvéri szeretetről, hűségről és áldozatról szól, amelyet csodás látványelemekkel gazdagítva, a víz mozgását beépítve mutatnak be a művészek: színészek, zenészek, táncosok. Az Alela Színház produkciója a Balaton vizén játszódik, zenére és látványra épül, dalokban fogalmazza meg a történetet, amit a nézők a tó partjáról tekinthetnek meg.

A Balaton körüli közösségek és partnerek (Viharsarok Vitorlás Klub, Kukkantó Kör, Kultkikötő) közös munkájával, valamint a helyi önkormányzatok, óvodák, iskolák és az ország több szegletéből érkező önkéntesek segítségével megvalósuló előadásokkal a VEB2023 EKF program szellemiségéhez illeszkedve az Alela Kulturális Egyesület is nagy hangsúlyt fektetett a szervezés során a közösségépítésre. A környezettudatosság is végig kíséri a projekt minden szakaszát az előkészítéstől az előadás bemutatásáig: a gyártás, az anyagfelhasználás és a közönségfogadás is mind a fenntarthatóság jegyében zajlik.

Az alkotók fontos célkitűzése volt a produkció megvalósításával a Balaton történeteinek, legendáinak, tündéreinek és sárkányainak bemutatása a közönség számára - egyedi témafeldolgozással, erős zenei és látványvilággal, óriásbábokkal, és innovatív, kortárs szemlélettel. A Távol-Keleten népszerű vízi bábtechnika használata óriási kísérlet, melynek még nincs hagyománya Magyarországon, sőt Európában sem. E hagyomány honosítására vállalkoznak a projektben közreműködők, hiszen céljuk, hogy a VEB2023 EKF program kulturális évében „vízre bocsátott” előadás a következő években is megismertesse a különleges balatoni legendakört a magyar és külföldi célközönséggel egyaránt.

Az előadás rendezője Székely Andrea bábrendező, mesteroktató, művésztanár, a budapesti Kolibri Színház egyik alapítója és a veszprémi Kabóca Bábszínház volt igazgatója, aki munkásságával számos díjban részesült már (UNIMA-díj, Michel Indali-díj, Legjobb előadás díja, Príma-díj). A különleges zenét az amerikai szármású, szintén többszörösen díjnyertes zenész és előadó, Danny Bain szerzi, a dalszövegeket Szabó Attila írja. A látvány Szűcs Edit és Árvai György munkája, a szcenikus Szalai József. Szereplők: Danny Bain; Benkő Zsuzsanna; Fehér Dániel; Nagy Krisztina; Szász Dániel; Szili Vera

Az előadás június 30-án, pénteken 19:30-kor kerül bemutatásra Balatonalmádiban, a Bondoró Fesztiválon. Július 1-jén, szombaton 19:00-kor Balatongyörökön, a móló melletti sétányról lesz látható, majd július 2-án 19:00-től és 3-án 11:00 és 17:00 órakor Balatonbogláron, a Platán strandra látogatók élvezhetik a különleges produkciót.

Hozzáférhetőség

Amennyiben nehézségekbe ütközik oldalunk böngészése során, válasszon az alábbi hozzáférhetőségi lehetőségeink közül!