Dózsaváros

A DÓZSAVÁROS a Vártól északra, Veszprém egyik legrégebben lakott városrésze, a veszprémi káptalan egykori birtoka. 

A mai Gizella Hotel és Étterem, egykor a Káptalani Jószágkormányzóság épületéből irányították a több ezerholdas káptalani gazdaságot. Településrészei a Séd pataktól északra emelkedő Temetőhegy, amely nevét a Szent László-templom körüli – mára eltűnt – temetőről kapta, ahova a török hódoltság után német családokat telepítettek. A Táncsics Mihály és Csatár utca oszlopos-tornácos, fehérre meszelt házaiban szorgos földműves, iparos és kereskedő családok laktak. A Temetőhegyről az Aranyos-völgybe vezető lejtőn terül el a káptalan egykori szérűskertje volt a Pajtakert, amely kedvelt új lakóövezete lett a városnak. Gyönyörű kilátás nyílik innen a veszprémi várra. A Tizenháromváros nevű településrész a Szepességből Veszprémbe költöző némtekről kapta a nevét, ma családi házas zöldövezeti lakóövezet. A Dózsaváros zeg-zugos utcáival máig megőrizte  eredeti, falusias hangulatát, összetartó családjait és közösségét. 

A Dózsavárosi Baráti Kör 1993-ben alakult azzal a céllal, hogy közös összefogással és közvetlen cselekvéssel segítse a városrész hagyományainak ápolását, múltjának feltárását, szorgalmazza a városrészben élők közösséggé formálását. A Kör tagjai Csécs Ferenc vezetésével tevékenyen részt vesznek a városrészi közösségi terek, az iskola és a könyvtár felújításában, az idősek és a szociálisan rászorultak segítésében, a városi és városrészi rendezvényeken. A Dózsavárosi Nyugdíjas Klubbal közösen előadásokat szerveznek a városrész jeles személyeinek bemutatására, múltjának megismerésére, féltve őrzik a Kováts Sándor iskolaigazgató által létrehozott Iskolatöréneti Múzeumot. Családi és sportrendezvényeik (petangolás, íjászkodás, tájfutás, kispályás foci) igazi közösségformáló alkalmak, melyekre hívnak és várnak minden érdeklődőt.

A városrészi zászló és címer egyik alapelemét a Temetőhegy ikonikus épülete a Szent László templom adja. A másik jellemző elem Kiss István szobrászművész Dózsa György szobrának sziluettje, amely a városrész másik jelképeként az iskola udvarán áll. Harmadik elemként a Dózsavárosi Baráti Kör emblémájából a veszprémi viadukt és a Séd völgye került a városrészi címerábrázolásba. A zászló színében elsősorban a kékfestőktől eredeztetett kék tónusok dominálnak.

Vissza a főoldalra

Hozzáférhetőség

Amennyiben nehézségekbe ütközik oldalunk böngészése során, válasszon az alábbi hozzáférhetőségi lehetőségeink közül!