Művészetek Háza - új programok, új lehetőségek

VEB2023 pályázati együttműködés
VEB2023 pályázati együttműködés

Művészetek Háza Veszprém – a megújult kreatív-kulturális bázis

2023-ban a veszprémi Művészetek Háza Veszprém testben és lélekben is megújul. Új alkotó- és kiállítóterek nyílnak 21. századi eszközparkkal, dinamikusan változó, egymásra épülő, kicsi, de európai szintű kiállításokkal találkozhatunk, amelyeket az aktuális tematikákhoz kapcsolódó, a közönséget megértésre, alkotásra ösztönző programok sora egészít ki. Európa kulturális fővárosaként nemcsak a művészek lesznek a város mindennapi életének részei, de a mindennapi élet részét alkotó emberek is művészekké válhatnak.  

Képzőművészet, fotó és design a meghatározó fókuszok – viszont lefordítottuk azt a felismerést, hogy a közönség nem egységes, mindenki más-más hívószóra kapja fel a fejét és érzi azt, hogy neki is szól egy program. Hol ér össze a mesterséges intelligencia a kortárs képzőművészettel? Mit keres egy argentin tangó DJ a Dubniczay-palota freskói között? MI lehet a művészet szerepe az ökológiai problémák kezelésében? Minderre választ kaphatunk 2023-ban egy újragombolt-újragondolt Művészetek Házában.

Művészetek Háza Dubniczay-palota művészettörténeti edukációs kiállítássorozat

A hiánypótló projekt célja a Művészetek Háza Veszprémben olyan időszaki kiállítások létrehozása, ahol az a Veszprém- Balaton régióhoz kötődő, nemzetközi ismertségű 20. századi és kortárs képzőművészet jelentős és szerteágazó tevékenysége bemutatásra kerülhet. A téma feldolgozása és bemutatása neves magyar szakemberek segítségével, a nemzetközi művészeti színteret is aktiváló edukációs program keretein belül (időszaki kiállítások, művészetpedagógiai foglalkozások, workshopok, művészetterápiás foglalkozások) valósulnak meg. A képző- és fotóművészet tematikájú projekt megvalósítása során a Művészetek Háza Veszprém törekszik arra, hogy a megszokott keretekből kilépve, az újító forma és tartalom kettőségére alapozva valósítsa meg tevékenységét a képzőművészet, fotó és design programterületen belül.

A program összeállítása során olyan innovatív megoldásokra kerül majd sor, amelyek korosztálytól függetlenül olyan célközönséghez is szólnak, akiknek az érdeklődése túlmutat a művészeti edukáció hagyományos területein. A rendezvényekkel szeretnénk megszólítani a magyar és külföldi műgyűjtőket, és azokat az érdeklődőket, akik szeretnék a műgyűjtés és a műkereskedelem világát jobban megismerni. A projekt kiállítása, workshopjai, kísérőprogramjai körültekintő szervezőmunkánknak köszönhetően a 16+ generációt (középiskolás, egyetemista) is megszólíthatják és hosszútávon fenntartható kezdeményezéseket is elindíthatnak.

Populáris művészeti programok

A Művészetek Háza Veszprém, önkormányzati fenntartású, több funkciós művelődési házként kiállítótereket, alkotóműhelyeket üzemeltet, letéti gyűjteményeket gondoz, könyvkiadói tevékenységet folytat, és saját kortárs képzőművészeti kollekcióval is rendelkezik. Az intézmény Veszprém polgárai és a város vendégei szolgálatában a képző- és iparművészet, valamint a kortárs irodalom sokszínű és innovatív hasznosítására, értékeinek megőrzésére és bemutatására törekszik. Tevékenységével támogatja a lelki egészség megőrzését, a környezettudatosságot, az esélyegyenlőséget, a kultúrák közötti párbeszédet és a kulturális alapú gazdaságfejlesztést. Segíti a köznevelési célok elérést, szervezi a helyi közösségek művelődését és az egész életen át tartó tanulását. 

Az új programsorozat átfogó célja a kulturális kínálat sokszínűségének és európai dimenziójának bővítése. Az intézmény az eddigi gyakorlatot átalakítva, szélesebb közönségi bevonásra törekszik a kulturális, művészeti edukáció és a nemzetközi szakmai együttműködések területén.

A programelemek feldolgozása és bemutatása magyar és külföldi szakemberek segítségével, a nemzetközi művészeti színteret is aktiváló edukációs program keretein belül, /nemzetközi ékszerbiennálé, időszaki kiállítások, művészetpedagógiai foglalkozások, lelki egészség megőrzését szolgáló művészetterápiás foglalkozások, közösségi tervezés workshopok, múzeumi estek/ valósulnak meg. A projekt kiállításai, workshopjai, kísérőprogramjai körültekintő szervezőmunkánknak köszönhetően a 12+ generáció (általános és középiskolás diákok, egyetemisták, fiatal felnőttek) és a szépkorú múzeumlátogatók intézményi jelenlétét aktiváló hosszútávon fenntartható kezdeményezéseket is elindíthatnak.

Simoga-projekt

A Simoga-projekt a meglevő oktató- és közösségi terek formai megújításán túl a helyszínen megvalósuló rendezvények és események tartalmi, minőségi és szakmai fejlesztését is elősegíti. A programok megvalósítása aktívan elősegítik a különböző klubok, csoportok létrejöttét és támogatjuk azok működését. A művészeti tevékenységek oktatására, végzésére alkalmas alkotóműhelyt, kiállítótereket és többfunkciós helyiségeket alakít ki az intézmény. A foglalkozások és programok megtartásához szükséges szakmai és infrastrukturális eszközöket biztosítják. 

Az 1986 óta működő Veszprémi Vizuális Műhely több mint harminc éves múltra tekint vissza a Művészetek Háza égisze alatt. A kurzusokat látogató fiatalok egyéni és csoportos feladatok útján fejleszthetik kreativitásukat, tehetségüket és személyiségüket. A vizuális műhely tevékenységére a komplexitás jellemző. A fiatal hallgatóik nyolcvan százaléka szakirányú középfokú, ill. felsőfokú intézményekben folytatja tanulmányait. A pedagógiai program figyelembe veszi a fiatalok sokrétű érdeklődését. A Műhely a hagyományos keretektől eltérő, élménypedagógiára alapuló foglalkozásai nagyban hozzájárulnak a kompetenciafejlesztéshez, az iskolán kívüli tanulás lehetőségeinek bővítéséhez. Fontos, hogy az intézmény gyűjteményei, tudományos tevékenysége, rendezvényei és művészetpedagógiai programjai révén aktívan részt vegyen a műveltség kialakításában, bővítésében. 

Kiemelt cél a kultúrához való „hozzáférés” és az abban való részvétel szélesítése, a kiállítások és művészeti rendezvények révén a kulturális turizmushoz való kapcsolódás fokozása.

FIXÍR – Médiaművészeti kiállítótér és projektterek

A 2000-es évek digitális képrobbanása egészen új helyzetet teremtett, ami megváltoztatta mindenki, de főként a fiatalok képfogyasztási szokásait. Napjainkban hihetetlen mennyiségű álló- és mozgókép kerül fel az internetre; a Facebookra naponta 350 millió kép, az Instagramra 100 milliónál is több, a Youtube-ra 720000 órányi mozgóképes tartalom (ennek a megnézése több, mint 82 év lenne!). Sokan már nem értik, hogy egy falra akasztott kép előtt, miért töltünk el hosszú perceket, számukra mások lettek az elérési utak. A nanoszekundumnyi figyelem és a quarkokra hulló látvány teljesen új bemutatási formákat igényel. 

A FiXÍR ezekre a trendekre reagáló új kiállítótérként és kreatív műhelyként nyílik meg a Veszprémi Várban, amely egyaránt alkalmas akár 3D-s vetítésre, hagyományos installációjú kiállítások megrendezésére, sőt ezek elegyére is. Nagy fényerejű és felbontású projektorok, mozgásérzékelők, lidarok, irányított hangok – minden együtt lesz ahhoz, hogy a szakma hazai és külföldi kiválóságait meghívhassuk. 2023-ban 6-8 kiállítást és kapcsolódó programot tervezünk, előadásokkal és workshopokkal. 

A FiXÍR nemcsak a közönség, hanem az alkotók számára is nyitott térként működik majd: egynapos workshopok, rendszeres szakkörök vagy akár egy egész alkotóhetek során mélyedhetünk el például a kreatív programozás, mikrokontrollerek, VR (virtual reality) festészet, 3D tervezés és nyomtatás, AI mesterséges intelligencia, fotó és animáció világában.

művészetek háza artist in residence TeszVeszprém fixír attalai simoga-projekt populáris művészeti programok dubniczay-palota

Hozzáférhetőség

Amennyiben nehézségekbe ütközik oldalunk böngészése során, válasszon az alábbi hozzáférhetőségi lehetőségeink közül!