Az Európa Kulturális Fővárosa cím hivatalos átadása
Január 9-én a 2022-es év Európa Kulturális Fővárosai hivatalosan átadták címüket azoknak a városoknak és régióknak, amelyek 2023-ban viselik majd az Európa Kulturális Fővárosa címet. Az ünnepségre Athénban, az Akropolisz Múzeumban került sor, számos beszéd és művészeti előadás mellett. A 2023-as hivatalos átadás-átvétel, amelyet szimbolikusan egy szobor testesített meg, arra is alkalmat adott, hogy a hivatalos képviselők felidézzék az Európa Kulturális Fővárosainak, mint az európai kultúrák ünneplését célzó egyedülálló projekteknek a jelentőségét és célját. Küldetésük, hogy a kultúrán keresztül összekapcsolják az embereket, a városokat és az országokat, ezáltal hozzájárulva Európa fenntartható módon történő megerősítéséhez.
Athén volt az első város, amelyet 1985-ben a korábbi görög kulturális miniszter, Melina Mercouri és francia kollégája, Jack Lang kezdeményezésére Európa Kulturális Fővárosává (EKF) avattak. A az elképzelés annak a célkitűzésnek jegyében született, hogy az európai polgárokat közelebb hozza egymáshoz az európai kultúrák gazdagságának és sokszínűségének bemutatásával, valamint a közös történelem és értékek tudatosításának elősegítésével. Éppen ezért volt magától értetődő, hogy az átadási ünnepségnek Athén adjon otthont. Az első alkalommal részt vevő hat európai kulturális főváros azt is javasolta, hogy az átadást 2023-tól kezdve minden évben Athénban rendezzék meg, amely ötletet pedig Európai Bizottság örömmel fogadta el.
A másfél órás ünnepségen a hat EKF képviselői - a vezérigazgatók valamint a politikai élet és egyéb területek képviselői - az Európai Bizottság alelnöke, Margarítis Schinás úr mellett szólaltak fel. A címátadást Pascale Seil luxemburgi üvegszobrászművész alkotása („Made by Seil”) jelképezte, amely egyúttal szimbolikusan az európai történelmet is képviseli. Az est fénypontja a luxemburgi Rihannon Morgan görög-angol táncosnő és az athéni Servane Io Le Moller görög-francia harmonikaművésznő „Tacet” című művészi előadása volt, amely az Esch2022 kulturális programja („DifferDanceDays”) részét képezte. Az ünnepség másik fénypontja az Akropolisz Múzeumban tett látogatás volt.
Európa szimbóluma
Az üvegszobrot, Európa szimbolikus ábrázolását a görög mitológia egy híres története ihlette: Agenor király lányának, a föníciai „Europé” elrablása, amely történésnek a kontinens a nevét köszönheti. Europé mítosza, aki lenyűgöző szépségével és kecsességével megbabonázta Zeuszt, az olümposzi istenek királyát, az évszázadok során számos írót, történészt, festőt és európai politikust inspirált. Europé a luxemburgi Pascale Seil festőművészt is megihlette "A bika" megalkotására. A görög mitológia alapján Zeusz fehér bikává változott, hogy felesége, Héra haragja elől meneküljön. Elrabolta Európét, és Kréta szigetére vitte, ahol felfedte valódi kilétét, és teherbe ejtette. Europé életet adott Minosnak, aki Kréta királya lett.
„A Bika” szarvai a hatalmat jelképezik; a kör, amely a bika szarvait hordozza, az akaratot és a végtelenséget jelképezi. A szobor 47 réteg színes üvegből épül fel, amelyek mindegyike egy-egy európai országot képvisel. A színes rétegek egymásra csavarodása révén az átláthatóság és könnyedség, valamint a mozgás érzetét idézi meg. Európa színei - a kék és a sárga (arany) - dominálnak. A különböző rétegek történelme, formái és színei Európát mint egyéni identitásokból és sajátosságokból álló egységes testet szimbolizálják.
Részvétel egy közös projektben - határokon átnyúlóan
Hasonlóképpen, az Európa Kulturális Fővárosa projekt tökéletesen megtestesíti a közös erők e kombinációját, mégis sok különböző aspektust hordoz. Több száz művész, intézmény, önkéntes és polgár segít a különleges címévek kialakításában és olyan új dolgok megalapozásában, amelyek az idők során is megmaradnak. Együttműködnek egymással, összekötik az embereket és a kultúrákat. A projekt a polgárok aktív részvételén alapul: hozzá kell járulniuk városuk vagy régiójuk fejlődéséhez és kulturális értékeinek kifejezéséhez, kibontásához. Minden egyes Európa Kulturális Fővárosa új energiát visz a városba, és természetesen fellendíti annak kulturális, társadalmi és gazdasági fejlődését. Minden korábbi, jelenlegi és jövőbeli cím birtokosának eszmecsrét kell folytatnia, hasznot kell kovácsolnia egymás tevékenységéből, támogatnia kell a többieket a projektek közös előmozdításában.
Az Európa Kulturális Fővárosai közötti együttműködés és hálózatépítés olyan projekteken és kezdeményezéseken keresztül jut kifejezésre, amelyek célja, hogy hosszú távú hatást érjenek el az aktuális cím évében és azon túl. 2022-ben az EKF-ek széles körű együttműködésben számos projektet hoztak létre. Ez az újonnan létrehozott esemény egy további elem, amely megerősíti és szimbolizálja ezt a határokon átnyúló együttműködést.